İHSAN BEŞER
KİMDİR?

GENEL BİLGİLER

1978 Afyonkarahisar'da doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini Afyonkarahisar'da tamamladıktan sonra Lisans Eğitimini Amerikan Metropolitan University Siyaset Bilimi Bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar baba ve dede mesleği olan ekmek ve unlu mamuller sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde üst düzey yöneticilik yaptı. Halen Beser Ekmek Unlu Mamuller Ltd.Şti./ Anadolu Kiraz Tarım İthalat ve İhracat Ltd.Şti. ve BSR Group Mermer Maden Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı olup Evli ve 4 çocuk babasıdır.


 • 2006 yılında Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Serbest Meslek Mensupları Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) Afyonkarahisar Destekleme Derneği Başkanı oldu.
 • 2007 yılında TOSYÖV Mütevelli Heyet üyesi
 • 2007-2011 yılları arasında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komite Başkanlığı yapmıştır.
 • 2012 yılında TOSYÖV Vakfı Yönetim Kurulu üyesi
 • 2012-2014 yılları arsında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyeliği yapmıştır.
 • 2014-2016-2018-2020 yıllarında TOSYÖV Vakfı Başkan Yrd. olarak görev yapmıştır.
 • 2016 yılında Afyon Beşiktaşlılar Derneği Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.
 • 2017 yılında Afyon Beşiktaş Basketbol Akademisini kurmuştur.
 • 2018 yılında Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği (TC-İSGED) Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.
 • 2018 yılında Afyon Beşiktaş Futbol Okulunu açmıştır.
 • Ankara Ticaret Odası, Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odası, Ege İhracatçılar Birliği ve Orta Anadolu İhracatçılar Birliği üyesidir.

 

MEMLEKETİ AFYONKARAHİSAR’DAKİ FAALİYETLERİ

İhsan BEŞER Afyonkarahisar ili ve ilçelerinin ekonomi, ticaret, sanayi ve kültür alanında gelişmesi için Valilik, Belediye Üniversiteler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte pek çok ilki içeren inovatif toplantı ve organizasyonlara imza atmıştır.

Afyonkarahisar iline büyük katkılar sağlayan toplantıların en önemlisi, il çapında ilk kez  sürdürülebilir olarak gerçekleştirilen 1, 2, ve 3. Afyonkarahisar KOBİ Zirveleridir.Ülkemizde alanında uzman isimlerin yer aldığı bu toplantılarda şehrin lokomotif sektörleri ve marka kent olma yolundaki hedefler tartışılmış, sonuç bildirgeleri hazırlanarak kamuoyunda paylaşılmış ve büyük yankı yapmıştır. Mermer-maden, gıda ve tarım, termal turizm ve termal sera KOBİ’lerin devlet destekleri pazarlama ve finansa erişim noktasında pek çok somut netice elde edilmiştir.

KOSGEB İl Müdürlüğü’nün ve Kredi Garanti Fonu Afyonkarahisar şubesinin ilde açılması ve KOBİ’lere destek vermesi için önemli çalışmalara öncülük etmiştir.

Afyonkarahisar ili başta olmak üzere ülkemiz ihracatının gelişmesi için Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika, Rusya ve Almanya Büyükelçileri, Başkonsolosları, Ekonomi ve Ticaret Müsteşarları ve Kültür Müsteşarlarını Afyonkarahisar’da ağırlamış ve pek çok etkinliğin gerçekleştirilmesinde büyük sorumluluklar üstlenmiştir.

Rusya, Almanya, Tacikistan, Malezya, Meksika, Tayland ve Surinam Büyükelçileri ve Ticaret Müsteşarları ile ülke genelinde pek çok toplantı ve ziyaretler gerçekleştirmiştir.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği gün olarak kutlanan 5 Aralık’ta,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın da katıldığı “Türkiye’ de Kadın Girişimci ve Başarı Öyküleri” konulu iki toplantıyı Afyonkarahisar ilinde gerçekleştirmiştir.

Afyonkarahisar’da spor turizminin gelişmesi için Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne yapılan sahaların tanıtılması amacı ile ülkemizin güzide kulüplerinden biri olan Beşiktaş Spor Kulübü Alt Yapı Okulları Bölge Turnuvası ve Yılsonu Türkiye Kampı Seçmelerinde Afyonkarahisar’da ev sahipliği yapmıştır.

 

ÜLKEMİZ AÇISINDAN ÖNEM ARZ EDEN FAALİYETLERİ

Türkiye’nin yaş meyve kiraz üreticileri ve ihracatçılarının Avrupa ve Rusya pazarı haricinde, Çin Halk Cumhuriyeti ve Asya pazarına açılması ve bu pazarın çok büyük olması doğrudan satıştaki arz talep dengesini de değiştirir.  Bölgede bulunan kirazın üreticiler için daha fazla katma değer elde etmesi amacı ile Türkiye’den Çin’e kiraz ihracatını gerçekleştirmek için, 2012 yılından itibaren Türkiye’de ve Çin’de çalışmalar yapmıştır. Yapmış olduğu girişimler ile 2013 yılında imzalanan Türkiye ile Çin arasındaki Gıda Güvenliği Anlaşması da ve 2015 Antalya’da düzenlenen G20 zirvesinde imzalanan Gıda Bitki Sağlığı Protokolüne yoğun katkı sağlamıştır. 2018 yılından itibaren ise, Türkiye’den Çin Halk Cumhuriyeti’n ilk kiraz ihracatını gerçekleştirmiştir.

2019 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın DENG Li ve Ticaret Müsteşarı LİU Yuhua’nın da katılımları ile Afyonkarahisar’dan Çin Halk Cumhuriyeti’ne ilk kiraz ihracatını gerçekleştirmiştir.

29 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da kurulan Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği kısa zamanda pandemi koşullarına rağmen Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, Hatay, İzmir, Karaman,  Malatya, Mersin, Muğla ve Siirt illerinde temsilciliklerini oluşturmuştur.

3. Afyon KOBİ Zirvesinde Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi YU Hongyang katılımları ile gerçekleştirilmiştir. KOBİ Zirvesi Sonuç Bildirgesinde dünya pazarında Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin kozmetik sanayisinde de kullanılması ile birlikte 200 milyar doları aşan ticaret hacmi değerlendirilmiştir. Toplantı sonucunda, Çin Halk Cumhuriyeti Gıda Tarım Hayvan ve Ticaret Odası ile Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği olarak işbirliği protokolü imzalamıştır.

Türkiye’ye Çin Halk Cumhuriyeti’nden  bir kere de 35 şirketten 50 Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’dan oluşan alım heyeti getirerek başarılı görüşmelerin gerçekleştirilmesinde öncülük etmiştir.

TBMM Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu ziyaret edilmiştir. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda Türkiye’de ki sektörlerin ileri gelen firmalarının da katıldığı bir toplantı yapılmıştır. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantı ve B2B görüşmeler sonrasında protokol imzalanmıştır. Ankara, Afyonkarahisar, Isparta, Denizli ve İzmir’de birçok fabrika ziyareti yapılmıştır. Toplantı ve B2B görüşmeler  neticesinde bir çok sektörde ki KOBİ’lerin ihracatına önemli katkılar sağlamıştır.


Görev Aldığı Kurum ve Kuruluşlar

TOSYÖV

Aldığı Görevler

 • 2006 yılında TOSYÖV Afyonkarahisar Destekleme Derneği Başkanı
 • 2007 yılında TOSYÖV Mütevelli Heyet üyesi
 • 2012 yılında TOSYÖV Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
 • 2014-2016-2018-2020 yıllarında TOSYÖV Vakfı Başkan Yrd.

ATSO

Aldığı Görevler

 • 2004-2009 yılları arasında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komite Başkanlığı
 • 2009-2011 yılları arasında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi

BJK

Aldığı Görevler

 • 2016 yılında Afyon Beşiktaşlılar Derneği Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı
 • 2017 yılında Afyon Beşiktaş Basketbol Akademisini kurmuştur
 • 2018 yılında Afyon Beşiktaş Futbol Okulunu açmıştır.

TC-İŞGED

Aldığı Görevler

 • 2018 yılında TC-İŞGED Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı

 

BAĞLANTILARIMIZ